Ministru meklēšana – "jānoņem jautājums" vai jāpiestrādā?

Šodien Saeima ārlietu ministra amatā apstiprināja Aivi Roni, savukārt par pārējo vakanto posteņu kandidātiem partijas joprojām nav vienojušās. 28.aprīļa publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” politiķi sprieda, vai citus jaunos ministrus jāturpina meklēt, vai arī meklējumi jāpārtrauc un darbi jāturpina pienākumu izpildītājiem. Ne tikai starp pozīciju un opozīciju atklājās domstarpības – pārmetumi skanēja arī starp koalīcijas partijām.

Premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) pavēstīja – ja sarunas ir iesprūdušas, „kaut kādā brīdī” jautājums jānoņem no dienaskārtības. Viņš arī apliecināja, ka attiecībā gan uz ārlietu, gan tieslietu ministriem vienošanās paredzēja virzīt bezpartejiskus nozares profesionāļus. Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas deputāts Augusts Brigmanis savukārt izteica neapmierinātību, ka visas piecas savienības virzītās kandidatūras uz tieslietu ministra amatu ir noraidītas bez argumentācijas. Viņš arī apgalvoja, ka pēdējā noraidījuma gadījumā koalīcijas partnere „pateica skaidri un gaiši”, ka ZZS virzītu kandidatūru pat neapspriež tālāk. A.Brigmanis atteicās atklāt vārdu autoru, bet paziņoja, ka ZZS ir pieņēmusi lēmumu tieslietu ministra kandidatūru vairs nemeklēt, jo tas no viņu puses ir „tiešām bezjēdzīgi”.

No opozīcijas skanēja kritika. „LPP/LC” Saeimas deputāts Jānis Dukšinskis norādīja, ka partija arvien piedāvā apvienot Veselības un Labklājības ministrijas, savukārt Tautas partijas Saeimas deputāts Māris Kučinskis izteica viedokli, ka ministri ir jāieceļ visos vakantajos amatos, bet diskusijas par parlamentāro sekretāru ielikšanu atgādina „cilvēka pieslēgšanu pie mākslīgās nieres”. Viņš arī apmainījās ar laipnībām ar premjeru par to, kas notika iepriekšējā valdībā pirms četriem gadiem. Gan J.Dukšinskis, gan M.Kučinskis gan uzsvēra, ka koalīcija līdz šim ir piedāvājusi tikai A.Roņa kandidatūru un partijas gaida pārējos kandidātus.

Tomēr V.Dombrovskis palika pie versijas, ka turpinās strādāt esošie pienākumu izpildītāji, ja nevarēs saskaņot jaunas kandidatūras. Konkrētu datumu, kurā ministru meklējumus pārtrauks, gan viņš nenosauca. „Pilsoniskās savienības” Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis pauda viedokli, ka divi portfeļi ministram „nav normāla situācija”, bet tā var darīt, ja citu risinājumu nav. Taču M.Kučinskis šādu variantu neuztvēra kā „īsti nopietnu”, un arī koalīcijas partneris A.Brigmanis izteica viedokli, ka pie meklēšanas vajadzētu tomēr „piestrādāt”. Kad premjeram vaicāja par nepilnās valdības iespējām sagatavot nākamā gada budžetu, viņš atbildēja, ka lielākā atbildība guļas uz Finanšu ministriju un viņš cer uz konstruktīvu politisko diskusiju starp partijām.

Video: Valdis Dombrovskis, Augusts Brigmanis, Jānis Dukšinskis, Māris Kučinskis un Kārlis Šadurskis par ministru amata kandidātu meklēšanu un riskiem, atstājot tajos pienākumu izpildītājus. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 28.04.2010.)