Vai smagās lietas Ģenerālprokuratūra izmeklē pārāk ilgi?

Pēc šodienas Saeimas balsojuma, tomēr neievēlot pašreizējo ģenerālprokuroru Jāni Maizīti amatā uz vēl vienu termiņu, aktuāls kļuvis jautājums par jaunu ģenerālprokuroru. Šai kontekstā īpašas uzmanības vērta ir 14.aprīļa publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” izteiktā atziņa par to, ka vadītājs spēj izveidot situāciju, kas kavē kādas lietas izmeklēšanu, un būtisks ir arī jautājums par to, vai „smagās” lietas ir iespējams virzīt straujāk, nekā tas Ģenerālprokuratūrā ir darīts līdz šim.

J.Maizītis debatēs sacīja, ka pēdējā pusgada laikā kolēģi, kas strādā ar „riskantākām” lietām, viņam ir prasījuši, vai cita ģenerālprokurora gadījumā ar viņiem pēc tam izrēķināsies. J.Maizītis novērtēja, ka nodarīto zaudējumu apmēra ziņā smago un riskanto lietu ir „līdz 10”, un atklāja, kā vadītājs, ja to grib, var radīt situāciju, kurā prokuroram ir grūti nodarboties ar kādu lietu. LU Juridiskās fakultātes dekāne Kristīne Strada-Rozenberga savukārt pavēstīja, ka koncentrēšanās uz smagajām lietām izbrīna, un norādīja, ka Latvijas tiesu prakse liek secināt, ka tās lietas, iespējams, nebeigsies piecu gadu laikā. Viņa nesaprata, vai J.Maizītis uzskatīs, ka arī ceturtais termiņš ir vajadzīgs, jo neviens cits Latvijā nespēs nodrošināt to, ka šīs lietas normāli beidzas.

J.Maizītis atklāja savu skaidrojumu, kāpēc tik ieilgusi ir „Parex bankas” lieta. Viņš uzsvēra, ka prokuratūra jau 2008.gada decembrī uzsāka resorisko pārbaudi un pagājušā gada rudenī ir uzsākts kriminālprocess, turklāt pārbaudes kavē problēmas ar kredītiestāžu informāciju. J.Maizītis atcerējās, kā notika „Bankas Baltija” izmeklēšanas process, bet uz aizrādījumu, ka 14 mēnešu laikā nevar tikt līdz aizdomās turamajiem, atbildēja: „Nu, nav tik vienkāršas šīs lietas.”

J.Maizītis arī skaidroja, kā un kāpēc reaģēja „Daimler” kukuļdošanas lietā. „Saskaņas centra” Saeimas deputāts Valērijs Agešins pauda viedokli, ka varēja ierosināt kriminālprocesu, bet J.Maizītis tam iebilda. „Lielās lietās nekad nebūs momentānu rezultātu,” apgalvoja pašreizējais ģenerālprokurors.

Video: Jānis Maizītis, Kristīne Strada-Rozenberga  un Valērijs Agešins par „smagajām” un „riskantajām” lietām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 14.04.2010.)