„Ir jārada apstākļi”, „ir jāpārdomā” un „jāstrādā pie tā”

Latvijas ekonomiskās krīzes iespaidā liela nozīme Saeimas vēlēšanās varētu būt partiju piedāvājumiem, kas saistīti ar fiskālajiem jautājumiem, ekonomikas stimulēšanu un dažādu nozaru reformām – īpaši ņemot vērā nepieciešamību veikt būtisku izdevumu griešanu vai ieņēmumu palielināšanu nākamā gada budžetā. Tāpēc ekonomikas un finanšu bloka jautājumus arī 31.marta publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” vadītājs uzdeva jauno organizāciju pārstāvjiem. Diemžēl atbildēs no skaidriem priekšlikumiem un konkrētības bija ļoti maz.

„Meierovica biedrības par progresīvām pārmaiņām” valdes locekle Lolita Čigāne pauda viedokli, ka modernas ekonomikas mugurkauls ir mikro un mazie, un vidējie uzņēmumi un esošā valdība jau strādā, lai nodrošinātu finansējumu un labākus apstākļus tiem. Pēc iebilduma par to, ka valdība nav pateikusi, kā nākamgad nodrošināsim esošās pensijas un necelsim nodokļus, L.Čigāne turpināja teikt, ka „ir jārada apstākļi, lai cilvēks varētu realizēt savu sapni”. Viņa sacīja, ka tas ir jādara ar „attiecīgu nodokļu politiku”, kam jābūt „šādus mazus un mikro uzņēmumus veicinošai”, bet konkrētas izmaiņas tā arī nedefinēja. Viņa arī neizteica viedokli par to, vai Latvijas vēlamais ceļš būtu augsti nodokļi un augsts serviss vai zemi nodokļi un zems serviss.

Kustības „Par labu Latviju!” iniciators Guntis Belēvičs L.Čigānes teiktajam tā piekrita, ka solīja viņu aicināt pēc raidījuma parakstīt kustības uzsaukumu. G.Belēviča risinājums bija tāds, ka krīzes laikā valstij vajag nodefinēt prioritātes, piemēram, lai cilvēki būtu paēduši. Viņš gan nevarēja paskaidrot, kas no prioritāšu nodefinēšanas mainīsies. „Viena lieta, ja tikai runā skaistus vārdus, un otra lieta – noticēt cilvēkiem, kuri ar darbiem ir pierādījuši, ka var to izdarīt,” komentēja G.Belēvičs. Gunārs Ķirsons, otrs šīs kustības iniciators, kas piedalījās raidījumā, apgalvoja, ka papildus darbavietu radīšanai ir jāpārdomā valstī, kā un no kurienes iepludināt naudu biznesā, kas dod sociālo ekonomiku. Taču viņa piedāvātais risinājums bija atvieglotās uzturēšanās atļaujas ārzemniekiem, lai gan budžeta problēmas ir ļoti liela mēroga.

„Meierovica biedrības par progresīvām pārmaiņām” valdes priekšsēdētāja Sarmīte Ēlerte savukārt pievērsās „unikālai iespējai” reformēt Latvijas lielās sistēmas – izglītību un veselības aizsardzību. Tomēr, lai gan reformu nepieciešamībai piekrīt eksperti un iecere ir laba, S.Ēlerte nepiedāvāja nekādu konkrētību par to, kā tieši reformas jāveic vai kādi rādītāji to rezultātā jāsasniedz. Viņa vien uzsvēra, ka politiskajiem spēkiem ir ļoti nopietni „jāstrādā pie tā”, lai tad, kad mēs iziesim no krīzes, sistēma piedāvātu savu kvalitāti.

Video: Lolita Čigāne, Guntis Belēvičs, Gunārs Ķirsons un Sarmīte Ēlerte par piedāvājumu ekonomikai, budžetam un reformām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 31.03.2010.)