Lielāks NĪN – kā aizsargās mazturīgos, kā apliks vidusslāni?

Nodokļu un nodevu sistēmas attīstības pamatnostādņu projektā, ko izstrādājusi Finanšu ministrija (FM), šobrīd attiecībā uz nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) ir ierakstīts vien tas, ka sadarbībā ar Starptautisko Valūtas fondu jāizstrādā risinājumus izmaiņām, „kuras nodrošinātu papildus budžeta ieņēmumus un neatstātu negatīvu ietekmi uz trūcīgajiem iedzīvotājiem”. FM pārstāvji 3.marta debatēs „Kas notiek Latvijā?” precīzus nosacījumus un skaitļus nosaukt atteicās, tomēr publiski definēja NĪN izmaiņu pamata nosacījumus. FM valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis izvairījās apstiprināt, vai publiskajā telpā izskanējušās versijas par starptautisko aizdevēju priekšlikumiem NĪN izmaiņām ir precīzas, bet uzsvēra, ka par tiem vēl varēs debatēt un „mums nav šobrīd neviena lēmuma, ka to vajadzētu darīt tā”. Norādījis uz to, ka Latvija NĪN pret iekšzemes kopproduktu iekasē divreiz mazāk nekā citās valstīs, M.Bičevskis tā arī nedefinēja, cik daudz ir mērķis iekasēt nākotnē. Tomēr viņš pavēstīja FM pamata redzējumu NĪN progresivitātei, proti, jānosaka neapliekamais minimums, kas nozīmē, ka mazu ieņēmumu vai mazu īpašumu īpašniekiem apakšējā robeža būs nulle procentu vai neliels nodoklis, bet lielākiem īpašumiem nodoklis attiecīgi būs lielāks.

Ekonomists un partijas „Sabiedrība citai politikai” ekonomikas un finanšu darba grupas dalībnieks J.Ošlejs atbalstīja būtisku NĪN celšanu tādēļ, ka tieši šī nodokļa celšana ekonomiskajai izaugsmei ir izdevīga, ja nodokļi vispār ir jāpaaugstina. Par to, ka Latvijā 2011.gada budžeta sagatavošanā beigu kompromiss būs nodokļu paaugstināšana, viņš nešaubījās, pamatodams to ar mazām iespējām budžetu tālāk „apgriezt”. Turklāt J.Ošlejs pauda viedokli, ka lielāks NĪN būtu sociāli taisnīgs un no tā noteikti varētu iekasēt 115 miljonus latu. „Mums nodoklis vienalga būs jāliek uz vidusslāņa, tāpēc ka mums nodokļu masa ir jāpalielina pietiekami lielā apmērā,” argumentēja J.Ošlejs.

Bet FM valsts sekretāra vietnieks nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos Dāvids Tauriņš ministrijas izvairīgās atbildes skaidroja ar to, ka divu nedēļu laikā ir jādod atbilde uz aizdevēju priekšlikumiem un priekšlikumu atklāšana līdz tam būs „sabiedrības lieka tracināšana”.

Video: Mārtiņš Bičevskis, Jānis Ošlejs un Dāvids Tauriņš par nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 03.03.2010.)