Vai darba devējiem ir skaidras prasības valstij?

24.februāra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” politiķi un sociālie partneri debatēja par konkrētiem aspektiem, kas ietekmē uzņēmēju darbu, biznesa vidi un līdz ar to arī Latvijas iespējas izkļūt no krīzes un vēlāk atmaksāt paņemtos aizdevumus. Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle gan nepārliecināja, ka viņai bez slikti realizētu darbu kritikas ir arī skaidrs piedāvājums, kā situāciju uzlabot.

Viens debašu objekts bija finansiālais atbalsts uzņēmumiem. Vents Armands Krauklis (Tautas partija) asi kritizēja kavēšanos un uzstāja, ka caur Latvijas Hipotēku un zemes banku ir jālaiž vairāki simti miljoni latu uzņēmumiem. Raimonds Vējonis (Zaļo un Zemnieku savienība) gan pamatoti aizrādīja, ka tieši konkrētajā dienā banka sākusi jaunas valsts atbalsta programmas realizāciju mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, līdz ar to V.A.Kraukļa kritika aprobežojās ar lēno tempu. Dzintars Zaķis („Jaunais laiks”) uzsvēra arī Zemkopības ministrijas atbalsta programmu zemniekiem – kas gan vēl tikai tiek gatavota.

Cits būtisks ar uzņēmējdarbības vides uzlabošanu saistīts jautājums bija konkrētu likumu grozījumi, ko atbalsta arī sociālie partneri, pie kuriem darbs ir sākts, bet kas diemžēl vēl nav pieņemti galīgajā lasījumā. To skaitā ir Publisko iepirkumu likums, kam attiecīgās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs V.A.Krauklis prognozēja vēl mēnesi ilgu ceļu līdz pieņemšanai, Komerclikums un Maksātnespējas likums, pie kura viņš prognozēja „šausmīgu darbu”.

E.Egle nebija kritiski noskaņota pret izstrādē esošo Latvijas Stratēģiskās attīstības plānu 2010.-2013.gadam, kurā cita starpā iekļauti ļoti neambiciozi mērķi uzlabojumiem biznesa uzsākšanas jomā, bet kritizēja to, ka politiķi nav snieguši biznesa videi skaidrību par to, kas notiks ar finanšu pieejamību un citiem aspektiem. Taču, kad viņu lūdza sniegt savu redzējumu, kā pārdalīt budžeta naudu, lai varētu paredzēt vairāk resursu uzņēmējdarbības atbalstam, E.Egle tā vietā vien turpināja kritiku par neatrisinātajiem jautājumiem.

Savukārt Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende kā lietas, ko uzņēmēji prasa valdībai, minēja budžetu līdz 2013.gadam, „savu spēju gudru attīstīšanu” bez primitīva protekcionisma, godīgu konkurenci, atbildību politiķiem un pašapziņas attīstīšanu.

Video: Elīna Egle, Vents Armands Krauklis, Raimonds Vējonis, Dzintars Zaķis un Žaneta Jaunzeme-Grende par darbiem biznesa vides uzlabošanai. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 24.02.2010.)