Lejupielādētie dati – vērtīga informācija vai „miskaste”?

Šobrīd vēl nav skaidrs, vai, kad un kādā formā Ceturtās atmodas tautas armija (4ATA) no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmas lejupielādētos datus publiskos. Taču paralēli versijām par šo jautājumu publiski izskan arī šaubas par to, vai iegūtajiem datiem vispār ir liela vērtība un vai tos iespējams apstrādāt tā, lai rezultātu publiskošana būtu uzskatāma par labumu sabiedrībai. 17.februāra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” VID esošā vadītāja un bijušais vadītājs, datus raksturojot, lietoja arī vārdus „miskaste” un „nederīgs”.

Nodokļu konsultantu asociācijas valdes priekšsēdētājs Ainis Dābols neapstrīdēja, ka informāciju būtu iespējams izmantot „labā nozīmē”, viņš tikai konstatēja, ka līdz šim publiskajā telpā no 4ATA puses nav redzēta „advancēta” un profesionāla pieejai informācijai, bet secinājumus varētu izdarīt, tikai iegūstot skrupulozu un smalku informāciju. Viņš arī minēja piemērus, uz kādiem datiem varētu būt vērts skatīties.

VID ģenerāldirektora vietas izpildītāja Nelija Jezdakova savukārt datiem piešķīra mazāku vērtību. No vienas puses, viņa uzsvēra, ka daļa no šīs informācijas ir publiski pieejama, tai skaitā publiskojamie uzņēmumu gada pārskati Uzņēmumu reģistrā, par kuru iegūšanu gan ir jāmaksā. No otras puses, N.Jezdakova arī skaidroja, ka „izmantot šo te informāciju būs laikam tiem cilvēkiem diezgan sarežģīti, jo kopā ar derīgo informāciju viņi ir saņēmuši tā saucamo miskasti”, kas ir datu sagataves, kļūdainas deklarācijas, neparakstītas deklarācijas un citi dati. Viņa pauda viedokli, ka „diezin vai ka viņiem izdosies” pateikt, ka konkrēts dokuments ir tāds, kas ir akceptēts un atrodas VID datu bāzē.

4ATA pārstāvis, ar kuru raidījuma laikā bija iespējams sazināties elektroniski, gan aicināja neturēt organizāciju par muļķiem un apgalvoja, ka nebūs grūti atlasīt dokumentus, kuri ir parakstīti. Bijušais VID ģenerāldirektors Dzintars Jakāns gan arī sacīja, ka deklarācijās „pietiekoši liels īpatsvars” ir nederīga informācija.

Visdrīzāk tālākie notikumi būs atkarīgi no 4ATA kapacitātes un spējas vērtīgo no „miskastes” nošķirt. Interesanti gan, ka ne N.Jezdakova, ne Dz.Jakāns ne konkrētos skaitļos, ne procentos neminēja, cik lielu tad aplēš „miskastes” datu apjomu sistēmā.

Video: Ainis Dābols, Nelija Jezdakova un Dzintars Jakāns par vērtīgu informāciju un „miskasti” lejupielādētajos datos. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 17.02.2010.)