Kāpēc TP par situāciju valstī ir atbildīga, bet Šķēle nav?

Tautas partijas (TP) priekšsēdētājs Andris Šķēle 27.janvāra raidījumā „Kas notiek Latvijā?” vairākkārt atzina, ka partija iepriekšējos gados ir pieļāvusi kļūdas. Taču savu līdzatbildību par notikušo viņš nesaredzēja – stāstīdams, ka starp viņu un partijas spici bija domstarpības un regulārās tikšanās reizes ir „kļūdainas ziņas”, A.Šķēle apgalvoja, ka viņa vadībā esošā situācija nebūtu bijusi iespējama, un neizmantoja iespēju atvainoties Latvijas sabiedrībai. Par kļūdu A.Šķēle nosauca TP biedru iepriekš atbalstīto pievienotās vērtības nodokļa celšanu. Lai gan šī partijas kļūdu atzīšana bija savdabīga – A.Šķēle skaidroja, ka kļūdījušies ir tie TP ministri un deputāti, kas ir „patiesi ticējuši” šī soļa labajam ekonomiskajam efektam. Tādējādi nekļuva skaidrs, vai biedri, kas ir atbalstījuši nodokļa pacelšanu, īstenībā neticot tā pozitīvajam efektam, ir pieļāvuši mazāku kļūdu.

Tāpat A.Šķēle atzina, ka TP līderi straujās izaugsmes laikā „nav bijuši pietiekami noteikti” un nopietni – kā viņš savā laikā. Partijas vadītājs par kļūdu nosauca to, ka Aigara Kalvīša laikā budžeta pārpalikums nebija pietiekami liels – bet nepacentās atgādināt, ka A.Kalvīša valdību gados bija arī budžets ar deficītu. Un arī šo nepietiekami lielo pārpalikumu A.Šķēle skaidroja vien ar nespēju nostāties pretī arodbiedrību un citu politisko spēku spiedienam. Savukārt partijas gadiem ilgi vadītajā veselības aprūpes sistēmā pieļautas kļūdas viņš neatzina, lai gan ne visas „saremontētās” slimnīcas vairs ir vajadzīgas un „jauna medicīniskā aparatūra” ir iepirkta nepārdomāti un bez skaidriem kritērijiem.

Taču arī jautājumos, kur A.Šķēle saredzēja partijas kļūdas, savu līdzatbildību viņš neredzēja. A.Šķēle sacīja, ka ir runājis par nepareiziem lēmumiem un starp viņu un partijas biedriem noteiktu jautājumu lokos „pastāvēja skaidras un precīzas domstarpības”. Viņš gan pēc tieša jautājuma nenoliedza, ka arī iepriekšējos gados regulāri tikās ar partijas spici. Arī tad, kad A.Šķēle atklāja, kā divas blondas meitenes jaunās mašīnās viņam pirmoreiz „tā pa nopietnam” likušas saprast, ka kaut kas nav kārtībā, viņš norādīja uz TP līdzatbildību par situāciju, bet savu līdzatbildību noliedza. „Ir pilnīga pārliecība, ka, man esot toreiz ministru prezidenta amatā, šāda situācija nebūtu iespējama,” apgalvoja TP vadītājs. Savukārt, vaicāts par vainas apziņu un vēlmi lūgt piedošanu Latvijas sabiedrībai, A.Šķēle iespēju atvainoties neizmantoja, tā vietā pievērsdamies neveiksmīgas kadru politikas jautājumam.


Video: Andris Šķēle par partijas kļūdām un paša līdzatbildību par notikušo. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 27.01.2010.)