Šķēle: es kārtis nespēlēju un zirgu derībās nepiedalos

Tautas partijas (TP) vieta koalīcijā pēdējā laikā ir arvien saasinājusies – īpaši pēc iebildēm Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora nomaiņai un pēc negatīva balsojuma par Saeimas pilnvarojumu valdībai saistībā ar starptautisko aizņēmumu. Tāpēc 27.janvāra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?”, kur piedalījās TP priekšsēdētājs Andris Šķēle, viņam nācās skaidrot gan TP deputātu balsojumu, gan paša pieteikumu uz premjera krēslu, gan partijas gatavību pamest koalīciju un piedāvāt ēnu kabinetu.

A.Šķēle par Saeimas iepriekšējās nedēļas balsojumu paziņoja, ka iespējas bijušas tikai divas – vai nu nobalsot par „Jaunā laika” sagatavoto mandātu, vai arī TP piedāvāto risinājumu. Viņš apgalvoja, ka „izslēdz” tādu variantu, ka noraidīti tiek abi divi pilnvarojumi un valstī iestājas smagas sekas, ka TP uz tādu nebija gatava un tāds nebija dienaskārtībā. Viņš gan piekrita, ka teorētiski tādu varēja izveidot, līdz ar to nekļuva skaidrs, kā TP grasījās nodrošināt, ka kāds pilnvarojums noteikti saņem Saeimas atbalstu. Taču A.Šķēle apliecināja, ka arī pēc Saeimas lēmuma TP iebildumi „ir absolūti tie paši un paliek spēkā” un TP nepārprotami ir pret tālāku nodokļu pacelšanu.

Partijas iekšējā opozicionāra loma arī rada jautājumus par tās turpmāko dalību koalīcijā. A.Šķēle sacīja, ka piekritīs kļūt par premjeru pirms Saeimas vēlēšanām, ja no viņa neatkarīgu apstākļu dēļ būs iestājusies tāda situācija, ka viņu aicinās un nebūs citas alternatīvas, bet viņa plānos „tas nav ierakstīts šobrīd nekādā veidā”. Savukārt, vaicāts par TP palikšanu koalīcijā, partijas vadītājs apgalvoja, ka partija ir gatava konstruktīvam darbam un „strādāsim un skatīsimies”, bet aicināja nemēģināt izspiest neko vairāk.

A.Šķēle gan arī atklāja, ka šobrīd vēl nevar nosaukt TP priekšlikumus alternatīvam Ministru kabineta sastāvam, bet solīja skaidrību maijā un nekomentēja versiju, ka aizvadīto gadu laikā no partijas ir aizgājušas spilgtas personības un nav ko likt to vietā. Taču partijas vadītājs nosauca jaunu kandidātu ekonomikas ministra amatam.


Video: Andris Šķēle par TP rīcību, balsojot pret Saeimas pilnvarojumu valdībai aizņemties, gatavību kļūt par premjeru un partijas atrašanos koalīcijā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 27.01.2010.)